2013 m. gruodžio 1 d., sekmadienis

Septynios nerimastingų žmonių taisyklės


Šis tekstas - tai puikaus kognityvinės ir elgesio terapijos specialisto Robert Leahy knygos "The Worry Cure" įžanga. Visi, kas skaito angliškai ir nori geriau suprasti įkyrų nerimą bei išmokti jį valdyti, šioje knygoje ras daug atsakymų į seniai varginančius klausimus. Vietomis autorius rašo ironiškai, tačiau tikrai taikliai :) Taigi, ką reikia daryti, kad būtume sėkmingi nerimautojai? 
***
Galbūt nerimavimas jums – vienas įprasčiausių užsiėmimų, bet įsivaizduokite, kad koks nors džiunglėse užaugęs ir nieko apie įprastą šiuolaikinį gyvenimą nežinantis žmogus jūsų klausia: „Kaip man išmokti nerimauti?“ Žinoma, jūs metų metais nerimavote spontaniškai, tačiau ką darytumėte, jeigu reikėtų to išmokyti kitą žmogų? Kokias instrukcijas jam pateiktumėte? 

Pirmiausia, ko gero, reikėtų tinkamai pagrįsti, kodėl reikia nerimauti. Kokios galėtų būti tinkamos priežastys? Galbūt tiktų „Nerimavimas mane motyvuoja“, „Nerimavimas padeda man spręsti problemas“ arba „Nerimavimas padeda apsisaugoti nuo netikėtumų? Visos jos skamba puikiai.  

Paskui galima pradėti galvoti apie tai, kada reikėtų pradėti nerimauti. Kas „įjungs“ šį mechanizmą? Galima būtų sakyti „Koks nors blogas įvykis“, tačiau iš tiesų tai būtų netikslu, nes jūs juk nerimaujate dėl blogų dalykų, kurie dar neatsitiko. Žinoma, galbūt galėtumėte siūlyti nerimauti „Prieš įvykstant kokiam nors blogam įvykiui“, bet kaip žinoti, kad jis įvyks? Juk daugybė dalykų, dėl kurių nerimaujate, niekada nėra nutikę. Bet yra ir dar vienas galimas instrukcijos variantas: „Nerimauk dėl blogų dalykų, kuriuos gali įsivaizduoti nutiksiant.“ Dabar galimybės tikrai išsiplečia, mat galima įsivaizduoti milijoną blogų dalykų, kurie dar niekad nėra įvykę. Tai tiesiog neišsemiamas nerimavimo galimybių lobynas.

Dabar, kai jau turime medžiagos darbui, bus svarbu sutelkti dėmesį į nerimavimą. Juk jus gali išblaškyti tiek daug kitų dalykų: darbas, draugai, šeima, hobiai, skausmas ar net miegas. Kaip išlaikysite dėmesį sutelktą į nerimavimą? Tai nesunku. Galima tiesiog papasakoti sau vieną kitą istoriją apie baisius dalykus, kurie galėtų nutikti, ir dar išpuošti jas įvairiomis gąsdinančiomis smulkmenomis. Kai tik įmanoma, kiekvieną sakinį reikėtų pradėti žodžiais: „O kas, jeigu...?“ ir sugalvoti kiek galint daugiau grėsmingų variantų, kaip jį užbaigti. Nuolat kartokite sau šias siaubo istorijas sykiu reguliariai tikrindami, ar nepamiršote dar ko nors svarbaus. Atmintimi negalima pasitikėti. Įsivardinkite visas galimas blogas išeitis ir nuodugniai juos apmąstykite. Ir nepamirškite, kad jeigu koks nors įvykis iš esmės įmanomas, tai labai tikėtina, kad jis ir įvyks.

Nepamirškite ir dar vieno dalyko: jeigu kas nors blogo gali nutikti, vadinasi, jūsų pareiga yra dėl to nerimauti. Tai pirmoji nerimavimo taisyklė.
     
Na, bet jeigu kas nors blogo ir gali nutikti, gal tai su jumis nesusiję? Tačiau antroji taisyklė sako: nesusitaikyk su jokiu neužtikrintumu, turi viską žinoti 100 procentų

Tad spręskite kiekvieną problemą, kuri tik ateina į galvą, ir jausitės geriau. Kai iš savo gyvenimo pašalinsite visą neužtikrintumą ir abejones, jūsų savijauta tikrai pagerės. Juk jeigu dėl visko būtumėte absoliučiai tikri, nejaustumėte nerimo, ar ne? Tad galima tiesiog pasistengti ir susikurti tą tikrumą ir tobulumą.

Pradėkime nuo sveikatos. Juk negalite 100 proc. žinoti, kad tas odos blyškumas nereiškia vėžio. Ką tik buvote pas gydytoją, bet ar tai būtų pirmas kartas, kai gydytojai klysta? Be to, ar galite būti tikri, kad vieną dieną neliksite visai be pinigų? Arba kad neprarasite darbo? O kur garantija, kad praradę rastumėte kitą? Arba kad žmonės ir toliau jus gerbtų, jeigu nebūtumėte toks sėkmingas, kaip dabar? Pažvelkime tiesai į akis – ar yra bent vienas dalykas, dėl kurio galite būti visiškai tikras?

Na, galbūt galite pasijusti kiek geriau, jeigu kiti žmonės jus nuramins. Gal jie gali tiksliau įvertinti situaciją? Tad eikite pas gydytojus kiek tik leis kišenė, ir klauskite, ar jie gali jus absoliučiai užtikrinti, kad esate visiškai sveikas, arba kad niekad nesusirgsite ir nemirsite. Paklauskite draugų, ar šiemet neatrodote prasčiau, nei pernai. Galbūt pavyks pastebėti problemą, kol ji dar neįsisenėjusi. Galbūt prieš visiškai žlugdamas, t.y. susirgdamas arba prarasdamas visus pinigus, darbą, draugus ar grožį, dar spėsite susigriebti ir titaniškomis pastangomis sau padėti. Gal dar nevėlu. Štai kodėl taip svarbu siekti visiško tikrumo. Taip niekas neliks pražiūrėta. Nebūsite naivus. Ir niekas jūsų neužklups netikėtai. 

Tačiau kad būtum geras nerimautojas, neužtenka vien tik netoleruoti netikrumo ir būti motyvuotam nerimauti. Reikia faktų, kurie rodytų, kad viskas iš tiesų gali klostytis blogai. Tad trečioji taisyklė sako: Visas savo neigiamas mintis laikyk tiesa.

Jeigu manote, kad kažkas jūsų nemėgsta, greičiausiai taip ir yra. Jeigu manote, kad jus gali atleisti, to ir laukite. Jeigu manote, kad kažkas nusiminęs, greičiausiai tai susiję su jumis. Kuo geriau jums seksis tikėti visomis savo mintimis, tuo sėkmingiau nerimausite. 

Bet kodėl jums turėtų rūpėti, ką kiti žmonės mano apie jus ar jūsų atliekamą darbą? Kodėl tai taip svarbu?
Ketvirtoji taisyklė įtikinančiai atsako į šį klausimą: bet koks blogas dalykas, kuris gali nutikti, atspindi, koks jūs iš tiesų esate. 

Jeigu blogai išlaikote egzaminą, esate neišmanėlis. Jeigu kažkam nepatinkate, vadinasi, jūs - nevykėlis. Jeigu šeimos narys pyksta, tai rodo, kad baigsite savo dienas vienišas ir apgailėtinas. Visa tai parodo, koks iš tiesų esate. 

Bet juk kai kurie dalykai ne tokie ir svarbūs. Kodėl koks nors praradimas ar pralaimėjimas turi būti toks svarbus? Juk kartais prarandame ne tiek daug, tai ko nerimauti?

Nerimauti reikia todėl, kad penktoji nerimastingų žmonių taisyklė sako: nesėkmė yra nepriimtina.
Galime jaustis už viską atsakingi, ir jeigu patiriame nesėkmę, galime galvoti, kaip visi apie tai sužinos ir kaip tai parodys, ko mes iš tiesų verti. Ir galime savo nerimą dar labiau sustiprinti, jeigu galvosime: „Niekad nepajėgsiu pakelti jokios nesėkmės“. 

Dabar nerimauti tampa tikrai labai svarbu. Jūs puikiai žinote, kaip tai svarbu, nes aiškiai jaučiate, kaip nerimavimas jus veikia: skrandyje lyg mazgas užmegztas, širdis plaka kaip pašėlusi, ausyse zvimbia, skauda galvą, pila šaltas prakaitas, prasideda bemiegės naktys. Ir kai tik pastebite, kad jaučiate visus šiuos pojūčius, jų reikia tuoj pat atsikratyti. Tai šeštoji taisyklė: tuoj pat atsikratyk bet kokių neigiamų jausmų.


Negalite jų atsikratyti? Jie nepraeina? Tai – blogas ženklas. Turėtumėte galėti atsikratyti blogų jausmų dabar pat. Ką gali žinoti, kuo jie pavirs, jeigu tuoj pat neišrausite su šaknimis? Galbūt tai, kad niekaip negalite tų jausmų atsikratyti, rodo, kad šįkart atsitiks kažkas tikrai baisaus? Galbūt dar liko baisenybių, apie kurias net nepagalvojote? Gal jau imate nekontroliuoti situacijos? Reikia tuoj pat kažko griebtis. Tad septintoji taisyklė sako: visuomet žinok, kad viską turi spręsti kuo skubiausiai.

Nemėginkite savęs apgaudinėti galvodami, kad galima palaukti ir apmąsyti, kaip elgtis. Viską reikia spręsti dabar pat: visas problemas, visus rūpesčius, viską. Galima atsigulti į lovą, apmąstyti visas problemas, su kuriomis susidursite rytoj ir po metų, ir sakyti sau: „Man reikia sprendimo dabar pat.“
  
Taigi, iki šiol mes kūrėme gąsdinančias istorijas ir elgėmės taip, tarsi jos būtų tiesa, kad padidintume jūsų motyvaciją jaustis atsakingam ir nerimauti. Taigi, jūs netoleruosite jokio netikrumo, jausitės esantys kiekvienos situacijos centre ir laikysite save nevykėliu. Jūs jau suvokiate, kad privalote idealiai kontroliuoti savo emocijas, tad imsitės priemonių, kad tuoj pat atsikratytumėte bet kokių neigiamų minčių ir emocijų. 

Dabar jau galite toliau kalbėtis su žmogumi, užaugusiu džiunglėse, ir pristatyti jam septynias nerimastingų žmonių taisykles. Dar kartą atidžiai jas peržiūrėkime ir įsitikinkime, ar tikrai nieko nepraleidome:

  1. Jeigu kas nors blogo gali nutikti, t.y. jeigu tai tiesiog galima įsivaizduoti, tuomet jūsų atsakomybė yra dėl to nerimauti.
  2. Netoleruokite jokio netikrumo – turite žinoti tiksliai.
  3. Visas savo neigiamas mintis laikykite tiesa.
  4. Bet koks blogas dalykas, kuris gali atsitikti, atspindi, koks jūs iš tiesų esate.
  5. Nesėkmė yra nepriimtina.
  6. Tuoj pat atsikratykite bet kokių neigiamų emocijų.
  7. Viską spręskite kuo skubiausiai. 

Palaukite, bet ar tikrai nieko nepamiršote? Ar viską paminėjote? Ar tikrai galite būti tikras dėl savo atminties? Pamiršote patį svarbiausią dalyką. Pamiršote nerimavimą dėl nerimavimo. Pamiršote džiunglių gyventojui pasakyti: „Visas tas nerimavimas varys tave iš proto, prives iki infarkto ir visiškai sugriaus tavo gyvenimą“. Kaip galėjote pamiršti aštuntąją taisyklę, kuri sako: „Vos tik pradėjote nerimauti, turite tuoj pat liautis, nes kitaip išeisite iš proto ir mirsite.“

Greičiausiai sakote sau: „Labai juokinga. Visa tai, ką čia perskaičiau, labai pažįstama, bet kaip tai gali man padėti atsikratyti nerimo?“

Iš tiesų viskas gana paprasta. Jūs nerimaujate todėl, kad laikotės taisyklių, kurios, jūsų manymu, turėtų padėti. Manote, kad suvaldysite sunkumus anksčiau, nei jie išslys iš rankų, kad tuoj pat atsikratysite bet kokių neigiamų jausmų ir išspręsite visas problemas. Manote, kad laikydamiesi šių taisyklių jausitės saugiau. Tačiau kol kas tai neveikia. 

Tiesą sakant, šios taisyklės ir yra problema. Jos ir verčia jus nerimauti.  

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą