2012 m. rugpjūčio 5 d., sekmadienis

Lėtinis stresas tikrai gali susargdinti

Apie tai, kad daugiau streso patiriantys žmonės dažniau serga širdies ligomis, peršalimais, gripu, alergijomis ir kitomis ligomis, žinoma ir kalbama jau seniai, tačiau dabar mokslininkams darosi aiškiau, kodėl taip yra. Naujausi tyrimai rodo, kad svarbų vaidmenį čia vaidina hormonas kortizolis. Šis hormonas gausiau skiriasi patiriant stresą ir skatina energijos išsiskyrimą. Tačiau kortizolis atlieka ir kitą svarbią funkciją -  jis slopina imuninės sistemos reakcijas į tokius susirgimus kaip gripas ir reguliuoja pvz. kosulį, čiaudėjimą ir karščiavimą.

Tačiau jeigu kortizolio lygis išlieka aukštas ilgesnį laiką (taip gali nutikti pvz. dėl nuolat patiriamo streso), organizmas tampa jam mažiau jautrus, panašiai kaip dėl nuolat padidėjusio insulino lygio vystosi nejautrumas insulinui. Suprantama, kad kuo mažesnis darosi organizmo jautrumas kortizoliui, tuo prasčiau šis hormonas gali atlikti savo funkciją, t.y. reguliuoti pvz. peršalimo simptomų pasireiškimą.

Šiai prielaidai patikrinti JAV mokslininkai atliko tokį eksperimentą: 276 sveiki suaugę tyrimo dalyviai pabuvo aplinkoje, kur susidūrė su peršalimo virusais, o paskui 5 dienas praleido karantine ir jų būklė buvo nuolat stebima. Tiems tyrimo dalyviams, kurie neseniai buvo patyrę stresą keliančių įvykių, buvo daugiau būdingas sumažėjęs jautrumas kortizoliui ir kartu jiems stipriau pasireiškė peršalimo simptomai. Mokslininkai taip pat nustatė, kad žmonių, kurių atsparumas kortizoliui buvo didesnis, organizmas gamino daugiau citokinų, t.y. imuninės sistemos gaminamos medžiagos, kuri stiprina uždegiminius procesus.

Pasak tyrėjų, uždegiminis procesas būna svarbus elementas daugelio susirgimų pradžioje, todėl šio tyrimo rezultatai gali padėti geriau suprasti, kodėl ilgalaikis stresas iš tiesų gali susargdinti. Tad jeigu norime mažiau sirgti peršalimo ir kitomis ligomis, turime atkreipti dėmesį ne tik į mitybą, fizinį aktyvumą, bet ir psichologinę sveikatą, kuri taip pat daro tiesioginę įtaką mūsų fizinei formai.              

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą