2012 m. lapkričio 4 d., sekmadienis

Norėčiau gyventi/atrodyti/jaustis kitaip, bet...

Visi žinome, kaip palyginti lengva sau sakyti, kad imsimės vienokių ar kitokių pokyčių nuo pirmadienio, nuo kito mėnesio, nuo Naujųjų metų ar nuo savo gimtadienio. Iki sueinant nustatytam terminui galime netgi jausti džiaugsmą ir pasitenkinimą, ar netgi šiokį tokį pasididžiavimą, nes atrodo, tarsi jau būtume nemažai nuveikę, kad priartėtume prie trokštamų tikslų. Tačiau kai ateina laikas imtis veiksmų, tampa sunkiau, ir gana dažnai nutinka taip, kad įdėję šiek tiek pastangų sustojame, nuleidžiame rankas, nutariame, kad bus gerai ir taip, kaip buvo anksčiau, ir savo ambicingų planų atsisakome, nors ir nujaučiame, kad iš esmės gerai dėl to nesijausime. Tad ką daryti, kad šis noras "viską mesti" neužvaldytų ir netaptų toks stiprus, kad nepajėgtume jam atsispirti?

Štai keletas strategijų, kurios gali padėti, nesvarbu, kokio tikslo būtumėte apsisprendę siekti (ieškoti naujo darbo, daugiau sportuoti, geriau rūpintis sveikata, dažniau susitikti su draugais ar daugiau jų įsigyti, daugiau laiko praleisti su vaikais ar kt.).

1. Pasirinkite konkretų ir realistišką tikslą. Jeigu jūsų tikslas bus nekonkretus, pvz. "geriau jaustis", "labiau būti savimi", bus sunku įvertinti, kiek pasistūmėjote jo kryptimi, o tai savo ruožtu silpnins motyvaciją toliau stengtis. Tarkime, jeigu norite geriau pažinti save, atrasti, kas jums įdomu ir teikia malonumą, verčiau suplanuokite ką nors konkretaus - pvz. per mėnesį išmėginti du ar tris naujus laisvalaikio užsiėmimus.  

2.  Ant nedidelės kortelės susirašykite priežastis, kodėl jums tai svarbu ir ką gausite, jeigu įgyvendinsite norimus pokyčius. Gal geriau jausitės fiziškai ar psichologiškai? Galbūt jausite daugiau pasitenkinimo savimi? Gal susipažinsite su naujais žmonėmis ar uždirbsite daugiau pinigų? Ar galbūt galėsite vilkėti drabužius, kurie šiuo metu per maži ne netinka? Kuo smulkiau susirašykite viską, ką gero patirsite įgyvendinę trokštamą tikslą ir nuolat nešiokitės šią kortelę savo piniginėje. Peržvelkite ją kasdien ir kiekvieną kartą, kai pajuntate, kad motyvacija stengtis ima svyruoti.

3. Jeigu tik įmanoma, kasdien ką nors nuveikite dėl trokštamo tikslo. Kasdien kartojami nauji įpročiai "prigyja" greičiau. Pavyzdžiui, jeigu norite daugiau judėti, įtraukite tai į savo įprastinę dienotvarkę. Jeigu norite įprasti daugiau šypsotis - nusišypsokite kaskart, darbe prasilenkdami su kolega. Na, o jeigu jūsų pasirinktas tikslas toks, kad kasdien ką nors nuveikti neturite galimybės, mažiausia, ką galite padaryti - tai kiekvieną dieną perskaityti kortelę, kuriose susirašėte, kodėl šis tikslas jums svarbus. Kuo dažniau sau apie tai priminsite, tuo didesnė tikimybė, kad jums kils įvairių sumanymų, kurie toliau artins jus prie tikslo.

4. Kasdien užsirašykite, ką nuveikėte. Daugybė tyrimų rodo, kad dienoraščio rašymas padeda efektyviau įgyvendinti pokyčius. Pavyzdžiui, jeigu norite sveikiau maitintis, kasdien užsirašykite, kada ir ką valgėte. Reguliarus užsirašinėjimas nuolat mums primena, kokį tikslą turime, bei padeda realistiškiau matyti, ar mūsų kasdieniai veiksmai veda link jo.

5. Tikėkitės kliūčių. Vienintelis būdas su jomis nesusidurti - neturėti tikslų ir visuomet "plaukti pasroviui". Jeigu tik apsisprendžiame kažko siekti, verta turėti omenyje, kad susidursime tiek su palankiomis, tiek su nepalankiomis aplinkybėmis. Veiksmingas būdas efektyviau įveikti kliūtis - iš anksto numatyti tiek jas, tiek jų įveikimo būdus. Visa tai taip pat labai naudinga susirašyti dienoraštyje.

6. Siekite ne tobulo, o pakankamai gero rezultato. Atleiskite sau, kai kartkartėmis neišvengiamai nuklysite nuo tikslo, ir judėkite pirmyn. Jokie didesni pokyčiai negali būti įgyvendinti per vieną dieną ir be klaidų. Kuo ilgiau jums teks siekti tikslo, tuo didesnė tikimybė, kad pasitaikys nuklydimų. (Tarkime, jeigu jūsų tikslas - nevalgyti tortų ir pyragų vieną dieną, galbūt įgyvendinsite jį ir 100 proc. tačiau jeigu norite šios taisyklės laikytis metus, ko gero realistiškiau būtų tikėtis 80 ar 90 proc. rezultato (tai reiškia, kad ką nors saldaus suvalgysite vieną kartą per 5 ar 10 dienų).

7. Neišsigąskite "nenoro" bei motyvacijos sumažėjimo. Pasiryžimas siekti pokyčių ir noras pasiekti rezultato dažniausiai būna stiprus iš pradžių, kai tik imamės įgyvendinti naujoves. Tuomet dažnai ne visai realistiškai vertiname, kiek pastangų iš mūsų pareikalaus tikslo siekimas. Vėliau, susidūrus su kliūtimis, motyvacija kartais mažėja, o tikėjimas, kad galime pasiekti tikslo - silpnėja. Tuomet, pavyzdžiui, pabudę ryte ir žinodami, kad esame suplanavę atlikti mankštą, galime jausti stiprų nenorą pradėti. Kai kuriuos žmones šis "nenoras" savotiškai "įtikina". Tačiau pamėginkite atlikti ekperimentą - net jeigu labai nesinori ko nors daryti, tačiau žinote, kad tai jums tikrai į naudą, tiesiog pradėkite. Gali būti, kad po penkių minučių nenoras jau bus gerokai silpnesnis arba visai išnykęs.

8. Išmintingai elkitės su tikslais, kurių nepavyko pasiekti praeityje. Jeigu norite dar sykį pamėginti įgyvendinti pokytį, kurio anksčiau įgyvendinti nepavyko, nors mėginote, turėkite omenyje, kad pasiruošti reikės geriau, negu jeigu imtumėtės ko nors visai naujo, mat būsite daugiau linkę abejoti savo galimybėmis. Dar sykį įvertinkite, ar tikslas pakankamai realistiškas ir konkretus. Ar galėsite remdamasi(s) aiškiais kriterijais  įvertinti, ar pavyko jo pasiekti? Kokios anksčiau jūsų mėgintos strategijos neveikė? Kas buvo veiksminga? Ką vertėtų daryti ir ko reikėtų vengti šį kartą?

9. Pasitelkite į pagalbą kitus žmones. Daugeliui mūsų laikytis įsipareigojimų sekasi geriau, kai įsipareigojame ne tik sau, bet ir kitiems žmonėms. Pasidalinkite savo norais siekti pokyčių su draugais, artimaisiais, ar kitais žmonėmis, turinčiais panašių tikslų. Jeigu anksčiau, siekdama(s) tikslo, patyrėte nesėkmę, kitų žmonių pagalba gali būti ypač vertinga.

10. Numatykite, kaip atšvęsite pasiekę galutinį ar tarpinį tikslą. Galbūt leisite sau įsigyti kokį nors seniai trokštamą daiktą? Ar išvažiuosite savaitgaliui pailsėti? Pamąstykite, koks apdovanojimas jus iš tiesų motyvuotų ir džiugintų.

Ir prisiminkite, kad jeigu norite pakeisti ilgalaikius įpročius, tikėtina, jog jie susiformavo ne per kelias savaites ir mėnesius, tad jiems pakeisti ir naujiems įpročiams įtvirtinti prireiks daugiau laiko, nei norėtųsi, o galbūt ir viso gyvenimo. Tad galbūt ir verta į savo pastangas žiūrėti ne kaip į bėgimą link finišo, kurį norime kuo greičiau pasiekti, o kaip į viso gyvenimo darbą.               

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą